Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

Editors Picks

Δευτέρα 19 Σεπτεμβρίου 2016

ΠΑΟΚ - Προμηθέας Πατρών: 77-71

Δεύτερο συνεχόμενο φιλικό παιχνίδι για τον ΠΑΟΚ και δεύτερη σερί νίκη. Αυτή την φορά ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 77-71 του Προμηθέα Πατρών, σε ένα φιλικό παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στο «Παλατάκι» και στο πλαίσιο του διεθνούς τουρνουά «Μαυροσκούφεια» του Συνδέσμου Διαιτητών Καλαθοσφαίρισης Θεσσαλονίκης.

O ΠΑΟΚ είχε το προβάδισμα στο ξεκίνημα του αγώνα (4-0, 9-6 και 12-11 με τρίποντο του Peiners), αλλά ο Προμηθέας αντέδρασε και βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 13-18. Τάιμ άουτ, οδηγίες και αλλαγές από τον Σούλη Μαρκόπουλο, σωστή αντίδραση από την ομάδα και με σερί 9-0 ως την λήξη του δεκαλέπτου, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 22-18.

Ο Προμηθέας ξεκίνησε καλύτερα το δεύτερο δεκάλεπτο και πήρε ξανά το προβάδισμα (22-24), αλλά ο ΠΑΟΚ απάντησε άμεσα και με νέο σερί 8-0, προηγήθηκε και πάλι με 30-24. Προς το τέλος του ημιχρόνου ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν την κατάσταση και ισοφάρισαν 37-37.

Με δύο συνεχόμενα τρίποντα από Johnson και Moore, ο Προμηθέας προηγήθηκε 41-47 στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά ο ΠΑΟΚ απάντησε και πάλι και με σερί 13-2, πήρε ξανά το προβάδισμα με 54-49 και διατήρησε την διαφορά των 5 πόντων ως την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου (62-57).

Ο ΠΑΟΚ διατήρησε το προβάδισμα και στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου (67-62), αλλά ο Προμηθέας επανήλθε και ισοφάρισε (69-69 στο 37’). Με την επιστροφή του πρώτου του σκόρερ Keith Clanton στο παιχνίδι, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε και πάλι με διαφορά 5 πόντων (74-69). Με σωστές επιλογές σε άμυνα και επίθεση ο ΠΑΟΚ κράτησε τη διαφορά και πήρε τη νίκη…

Τα Δεκάλεπτα: 22-18, 37-37, 62-57, 77-71

ΠΑΟΚ: Miljenovic 5, Peiners 14 (1), Μαργαρίτης 7, Γλυνιαδάκης 6, Clanton 22, Taylor 9 (1), Κόνιαρης 3 (1), Sibert 2, Χρυσικόπουλος 6, Τσόχλας 3 (1), Καμάρας.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ: Carter 8 (2), Γράβας 2, Σκούφης, Γιαννικόπουλος, Γκίκας 11, Πέττας 2, Γερομιχαλός 13 (3), Faye 6 (2), Τσάμης 4, Σαρικόπουλος 12, Johnson 2, Moore 11 (2).